تصویر منتخب

پیوندها

آمار بازدید

59امروزmod_vvisit_counter
127دیروزmod_vvisit_counter
908این هفتهmod_vvisit_counter
2329هفته گذشتهmod_vvisit_counter
3237این ماهmod_vvisit_counter
8573ماه گذشتهmod_vvisit_counter
685901کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 4 مهمان حاضر
IP شما: 3.228.11.9
 , 
امروز: 22 مرداد 1399
شهرک های صنعتی بابل به قبرستان سوله های خالی تبدیل شده است. مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
جمعه, 18 دی 1394 ساعت 16:34

دکتر احمد فاطمی رییس مجمع عالی نخبگان استان مازندران در مصاحبه با دوهفته نامه ساحل امید بیان داشت: ما مازندرانی ها سرمایه گذار زیاد داریم که در استان و شهرهای دیگر هستند؛ باید شناسایی کنیم، دعوت کنیم و بر دستان آن ها وسه بزنیم یعنی همه مدیریت استان و همهی توانمندی استان در خدمت جذب سرمایه گذاری ها باشد.

 • اثرات رفع تحریم تنها زمانی ارزشمند است که بر سفره مردم احساس شود.
 • مردم نباید هزینه صنعت ورشکسته خودروسازی را تامین نمایند.
 • مهندس مجد آرا و مهندس نریمان از بهترین نمایندگان ادوار بابل بوده اند.

 • § به نظر شما عملکرد دولت در مسأله هسته ای چگونه بوده، دستاوردهای برجام را بیان بفرمایید؟

یکی از اقدامات موفق دولت در عرصه  سیاست های خارجی به سرانجام رسیدن مذاکرات برجام است. به نظر میرسد که سیاست درستی که دولت در پیش گرفت در واقع احیاء مناسبات و تعاملات سازنده با دنیا بوده است. در این مذاکره نشان داده شد که جمهوری اسلامی ایران بر اساس منطق، اصول و خط مشی های تأیید شده از سوی مقام معظم رهبری و در پرتو سه اصل عزت، حکمت و مصلحت و چارچوب هایی که قانون اساسی مشخص کرده، راه درستی را در پیش گرفته است. در واقع از این فرصتی که پس از انتخابات سال 92 ایجاد شده به خوبی استفاده شد و  پیام صلح و دوستی به روشنی برای همه ملت ها ارسال شده است. ملت ما اهل جنگ و جدال نیست، ملت ما اهل گفت و گو بوده و در شرایط برابر با عقلانیت و تدبیر و خردورزی مسایل خود را با دنیا حل می کند.  بالاخره باید قبول کنیم که تحریم ها هر چند ناعادلانه و ظالمانه هستند متأسفانه اثر خود را در زندگی مردم و سفره های مردم گذاشته است و به نظر من هر تلاشی که بتواند این تحریم های ظالمانه و غیر منصفانه را رفع کند یک نقطه مثبت تلقی می شود و از این حیث ما باید به عملکرد سیاست خارجی دولت نمره قابل قبولی بدهیم. البته تنها زمانی این دست آوردها مثبت و ارزشمند است که اثرات خیر آن بر سر سفره های مردم هویدا و حس شود.

 • § اساسی ترین معضل و مشکل در سیاست خارجی با توجه به چالش های موجود در منطقه به نظر شما چه می باشد؟

مهم ترین چالشی که در سیاست خارجی با آن مواجه هستیم، موضوع مبارزه با تروریسم و پدیده افراط گرایی فعال در سطح منطقه می باشد. گروهک های تروریستی و جریان سلفی گری با حمایت های برخی از دول مرتجع منطقه و قدرت های بزرگ شکل گرفته اند. این اقدامات تروریستی که به نام اسلام انجام می شود نیز از مسائلی است که باید روشنگری در ارتباط با آن انجام شود.  قطعاً موج اسلام هراسی و ایران هراسی که دشمنان انقلاب به راه انداخته اند چالش  منطقه ایی و بین المللی ما بوده و به نظر من دولت باید در یک محیط سازنده و یک گفتگوی منصفانه بین المللی این مسأله را مدیریت کند. از سویی دیگر بحث مدیرت انرژی در دنیا امروز با یک چالش جدی مواجه است که تدابیر وزارت خارجه نیز در این زمینه ضروری و پر اهمیت می باشد.

 • § به نظر جنابعالی اولویت کشور در دوران پساتحریم چه می باشد؟

وقتی که تحریم ها برداشته می شود یک گشایش انجام خواهد شد؛ حجم زیادی از سرمایه گذاری خارجی وارد کشور شده و  در واقع یک مسابقه و رقابت برای ورود به بازارهای ایران شکل می گیرد. در اینجا ضمن آن که باید از این گشایش و از سرازیر شدن سرمایه های خارجی استقبال کرد،  باید اقتصاد مقاومتی و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت توانمندی های ملّی و پتانسیل های داخلی را در نظر گرفت.  این گونه نشود که خدای ناخواسته تمام دستاوردهایی که بر اساس پتانسیل و توانمندی ملی تحصیل گشت، بر باد برود. ایجاد تعادل بین این دو حوزه از مهم ترین وظایف دولت بوده و در اولویت می باشد.

 • § نظر شما در مورد دیپلماسی اقتصادی و جذب سرمایه چیست؟ آیا آن را به طور کلی نفی می کنید؟

هرگز؛ ما در عصر ارتباطات و تعاملات هستیم. دیگر کشوری نمی تواند گرداگرد خود دیوار چین بکشد و با هیچ کشوری ارتباطی نداشته باشد. در دنیایی که کشورها هر روز به هم نزدیک تر می شوند، هر کشوری باید سیاست های خود را در جهت جذب سرمایه های خارجی مشخص کند.  چه در دولت و چه در مجلس باید تسهیلات فراهم شود تا با جذب سرمایه خارجی و هدایت آنها بسوی صنایع استراتژیک بتوان اشتغال ایجاد کرد و در حقیقت زندگی و معیشت مردم را بهبود بخشید.

 • § مهمترین تفاوت دولت نهم و دهم را با دولت فعلی را در چه میبینید؟

متأسفانه در دولت نهم و دهم سیاست بلندمدت مدوّن وجود نداشت. دولت دچار روزمرگی شده بود. به نظر من مهم ترین تفاوت دولت نهم و دهم با دولت یازدهم، ثبات در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها است. سیاست های اقتصادی دولت برنامه محور و با ثبات تر گشته است.

در حقیقت تورم مهار شد، سیر نزولی پیدا کرد امّا مردم هنوز احساس نکردند که ما از حالت رکود به در آمدیم و تورم سیر نزولی پیدا کرد. مردم زمانی حس می کنند که اثرات آن را روی سفره های خود ببینند.  برای مردم هنوز قابل درک نیست؛ بنابراین در این زمینه باید طرح های عاجلی در نظر گرفت.


 • § دیدگاه شما نسبت به بحث صنعتی یا کشاورزی شدن اقتصاد استان چیست؟ به نظر شما کدام یک مناسب تر هستند؟

این سوال کمی دیر انجام شده است؛ الان در شرایطی نیستم که پاسخ مناسبی به این سوال بدهیم. بهترین  زمین های کشاورزی ما به شهرک های صنعتی تبدیل شده است. الان برای بحث اولویت کشاورزی یا صنعتی کمی دیر شده است؛ ضمن اینکه باید سیاست های حمایتی را در کشاورزی داشته باشیم و دولت حمایت خود را از قطب کشاورزی که نماد و مزیت  استان مازندران است داشته باشد، باید از مراکز صنعتی و شهرک های صنعتی حمایت ویژه شود و این نقطه ای بسیار مهم است؛ یعنی اگر بخواهیم بحث اشتغال ریشه ای و اساسی حل گردد، باید از سیاست های یک بام و دو هوا  وسیاست های روزمرگی و این که ما روزانه تصمیمات را تغییر بدهیم پرهیز شود.

 • § با توجه به مسئولیتی که در مجمع نخبگان دارید ، بحث توریست علمی را چگونه ارزیابی می نمایید؟

- من فکر می کنم در مازندران بهترین دانشگاه های منطقه شمال و حتی نیمه شمالی کشور را داریم. در واقع مازندران قطب علمی و دانشگاهی است. هزاران دانشجو در دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند، دفاتر ارتباطی دانشگاه ما با محیط های صنعتی باید با شدت تقویت بشود و از حالت تشریفاتی خارج شود. با توسعه ی مراکز پژوهشی در کنار این شهرک های صنعتی که با حمایت های دانشگاه ها انجام خواهد شد و پیش بینی اعتبارات  لازم که باید جذب بشود می توان نخبگان و فرهیختگان استان مازندران را در استان حفظ و از مهاجرت آنان جلوگیری نمود. در فاز دیگر باید تلاش نمود در صورتی که نخبگان استان به هر دلیل تمایل به حضور ثابت در استان ندارند، شرایط را برای دوره های زمانی مشخص و خدمت رسانی آنان مشخص نمود. در فاز پایانی باید با تعریف امکانات رفاهی در کنار تکمیل تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری پژوهش، از وجود نخبگان کشور در استان استفاده نماییم.

 • § آیا مشکل صنعت خودرو با تدابیر اخیر دولت مرتفع می شود ؟

بنظر من اشتباه بزرگی که دولت کرده است، اعطا وام 25 میلیون تومانی برای خرید خودروهای داخلی است.  در صنعت خودروسازی دارای هیچ مزیتی نیستیم و با استانداردهای جهانی صنعت خودرو فاصله معناداری داریم. به نظر من ارزش آن را ندارد که دولت در صنعت ورشکسته ی خودروسازی کشور سرمایه گذاری نموده و به هیچ وجه مردم نباید هزینه این صنعت ورشکسته را تامین کنند. در حالی که هیچ افق و  چشم انداز روشنی نداریم. ما فعلا عضو ناظر سازمان تجارت جهانی (WTO) هستیم، دیر یا زود در ظرف 10 سال آینده چاره ای نداریم که عضو این سازمان بشویم. آن زمان تعرفه های گمرکی صفر خواهد شد و بازار کشور به روی محصولات خارجی از جمله صنعت مدرن خودروی دنیا باز میشود. آیا ظرف 15 سال آینده ما می توانیم به استانداردهای جهانی نزدیک بشویم. بعید میدانم!! بنابراین ما باید بجای اینکه روی یک چیزی که مزیت ندارد  تمرکز کنیم به سمت چیزهایی که مزیت داریم حرکت کنیم. همین الان هم دیر نیست. باید صنایع دستی و صنایع ماشین آلات کشاورزی، محصولات کشاورزی و باغی و دامی، صنعت گردشگری و جذب توریست مورد توجه قرار گیرد. این ها  ارزش سرمایه گذاری بیشتری دارد. مردم ما چرا باید تاوان سوار شدن بر خودروهایی را بدهند که حتی نمی تواند ایمنی حداقلی آنان را تامین نماید.

 • § اگر در طی سال گذشته نماینده مردم در مجلس بودید چه چیزی را به عنوان  اولویت اول استان و شهرستان پیگیری میکردید؟

- اشتغال، اولویت بنده این بود که وضع شهرک های صنعتی استان را سازماندهی کنم. خیلی وضع خراب است ما امروز سوله های خالی فراوانی داریم. امروز قبرستان و ویرانه هایی از سوله های خالی در شهرک صنعتی وجود دارد و این شهرکها باید احیاء بشوند. ما، مازندرانی ها سرمایه گذار زیاد داریم که در استان و شهرهای دیگر هستند؛ باید شناسایی کنیم، دعوت کنیم و بر دستان آن ها بوسه بزنیم یعنی همه مدیریت استان و همه ی توانمندی استان در خدمت جذب سرمایه گذاری باشد تا شهرک های صنعتی را احیاء کنیم؛ در غیر اینصورت بحث اشتغال حل نخواهد شد. هر چند آن هم نیاز به برنامه ی میان مدت و درازمدت دارد ولی به نظر من با احیای شهرک های صنعتی می توانیم این را مدیریت کنیم. اشتغال باید در اولویت باشد.

 • § در چند سال اخیر وضعیت شهرستان بابل را  از لحاظ شهرسازی  چگونه می بینید؟

متأسفانه شهرستان بابل نسبت به شهرهای دیگر، از نظر شهرسازی تحول چشمگیری نداشته است و این به مدیریت شهری باز می گردد. ما در چند سال اخیر شهرداری قوی در بابل نداشتیم. از زمانی که مهندس صادقلو در دهه ی هفتاد از بابل رفت، جز یکی دو شهردار، بقیه شهرداران نمره ی قابل قبولی نداشتند. البته اعتقاد دارم که شهرستان بابل از دانشگاهی ترین شهرهای منطقه شمال است.

در حوزه ی مدیریت شهری و حوزه ی شهرسازی هم بابل با اینکه یک زمانی نامش  بارفروش بود، (بارفروش در قاموس اقتصاد یک معنا داشت؛ یعنی مرکز ثقل اقتصادی ، مرکز ثقل تجارت و انباشت سرمایه ها، شاهراه اقتصاد منطقه ی شمال کشور) اما امروز متأسفانه چه به لحاظ سیمای ظاهری شهر از نظر معماری و چه به لحاظ زیرساختها از کمترین امکانات برخوردار است و کمترین توسعه در بین شهرهای استان مازندران را داشته است.

 • § برای نمایندهی مجلس تجربه مهمتر است یا جوانگرایی؟

تلفیقی از هر دو؛ هم باید تجربه داشته باشد هم پرانرژی؛ تجربه در کنار انرژی جوانی می تواند از عوامل موفقیت باشد. امروز وقتی می گوییم جوانی به سن نیست یعنی فکر جدید، ایده نو و مدیریتی بر اساس عقلانیت و خرد که بتواند تحول ایجاد کند.

 • § بهترین نماینده بعد از انقلاب در شهرستان بابل و استان مازندران چه کسی بود؟

همه زحمت کشیدند و محترم هستند اما بابل هیچ گاه خاطره شیرین نماینده خوبش مهندس مجد آرا را فراموش نمی کند، در کنار ایشان باید از مهندس نریمان هم یاد کنم. در بقیه شهرستان ها هم می توانم از دکتر یوسف نژاد نماینده ی ساری و احمد ناطق نوری یاد کنم.

 • § بهترین وزیر در دولت تدبیر و امید؟

باز هم اجازه می خوام تا از دو نفر یاد کنم، به عقیده من زحمات دکتر هاشمی برای رفاه حال مردم این سرزمین و رفتارهای پر افتخار ظریف در بعد جهانی، بیشتر مورد نظر بوده است.

 • § و اما حرف پایانی شما؟

من همیشه اعتقاد دارم که ما یک شب قدر معنوی داریم که شب نوزدهم و بیست و یکم ماه رمضان است، اما یک شب قدر سیاسی هم داریم یا روز خرد سیاسی، که همان انتخابات است. انتخابات مجلس، شب قدر سیاسی مردم است. آرزو دارم که مردم با عقلانیت و خردورزی و با دانش و آگاهی دست به انتخابات آگاهانه بزنند. انتخاب صحیح، سرنوشت کشور را تعیین می کند. بهترین ها را برای میهن عزیزم ایران، استان زیبایم مازندران و بابل پر افتخار آرزو می کنم. موفق باشید.

مصاحبه دکتر احمد فاطمی با دوهفته نامه ساحل امید (سه شنبه اول دی ماه1394/10 ربیع الاول1437-22دسامبر2015/سال اول-شماره اول

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

بازدیدها: 8750
بازدیدها: 7208
بازدیدها: 8082
بازدیدها: 7841
بازدیدها: 7966
بازدیدها: 8187
بازدیدها: 3106
بازدیدها: 8266
 • آمریکا با ترامپ به کجا میرود؟
  دکتر احمد فاطمی در یادداشتی اینستاگرامی به تحلیل اوضاع سیاسی آمریکا بعد از روی کار آمدن ترامپ پرداخته است. متن این یادداشت به شرح زیر می باشد. بسم الله الرحمن الرحیم 15 سال پیش هنگامی که ( 300 ) نفر...
 • ادامه مطلب ...
بازدیدها: 8352
 • زندگینامه
  زندگینامه احمد فاطمی (گاوزن) در 25تيرماه سال 1351 در روستاي درونكلاي غربي از توابع شهرستان بابل د...
 • ادامه مطلب ...